مقالات

تودوزی خودرو

تودوزی صندلی

تودوزی خودرو یکی از کارهایی است که اگر تصمیم به انجام آن را دارید باید اطلاعات کافی داشته باشید. اگر به زیبایی کابین خودرو اهمیت می دهید، تودوزی صندلی و داشبورد از بهترین گزینه ها است. اگر جنس و کیفیت تودوزی صندلی و داشبورد خوب نباشد، عمر و سطح ظاهری و حتی راحتی ماشین را متخل می کند. برای همین اطمینان از کیفیت متریال از جمله نگرانی مهم صاحبان ماشین است.

تودوزی خودرو

تودوزی صندلی خودرو از مهمترین و مرسوم ترین تودوزی ها است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی داخلی ماشین دارد. چرم از ماندگاری بالایی برخوردار است اما در فصل تابستان باعث تعرق شدید می شود. برای رفع این مشکل از ترکیب پارچه و چرم استفاده می کنند. تعمیر صندلی در این حالت، بسیار راحت است.

تودوزوی صندلی خودرو

تودوزی داشبورد

جنس به کار رفته برای تودوزی داشبورد، چرم و پارچه و مخمل است. تودوزی داشبورد برای تمامی ماشین های داخلی، خارجی، قدیمی و جدید قابل انجام است. فقط داشتبورد آن ها باید قابلیت باز شدن را داشته باشد.

تودوزی داشبورد

تودوزی سقف

تودوزی سقف ماشین از واجبات نیست و تنها در مواردی توصیه می شود که روکش فابریکی سقف خودرو دچار آسیب، پارگی، لک یا شکستگی شده باشد. برای خودرو های کروک که سقف آن های جمع می شود، تمام بخش های داخلی ماشین قابل تعویض است.

تودوزی سقف

تودوزی فرمان

در تودوزی یا چرم دوزی فرمان معمولا از چرم استفاده می شود. چرم دارای استحکام بالایی است. فرمان همواره در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می گیرد. برای همین برای تو دوزی باید از جنسی استفاده شود که استحکام و مقاموت بالایی دارد. معمولا از طرح و رنگی برای تودوزی فرمان استفاده می کنند که با داخل ماشین تناسب داشته باشد.

تودوزی و چرم دوزی فرمان

تودوزی ماشین سنگین

راننده های ماشین سنگین، زمان زیادی را در ماشین برای رانندگی و استراحت صرف می کنند. بنابراین راحتی و ظاهر داخلی ماشین برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا برای ماشین های سنگین ترکیب پارچه و چرم توصیه می شود ولی تودوزی کاملا سلیقه ای می باشد.

کدام قسمت ماشین تودوزی می شوند؟

سقف، صندلی ها، فرمان و داشبورد از قسمت هایی از ماشین هستند که تودوزی انجام می شود. در صورتی که تودوزی فابریک خودرو دچار خرابی شده باشد، ترمیم و تعمیر آن کفایت می کند.

کدام پارچه و چرم بهتر است؟

چرم دارای مقاومت و استحکام بالایی ست. طول عمر بالایی دارد و زیبایی خاصی به داخل ماشین می بخشد. اما چرم در باستان باعث تعرق زیاد می شود. چرم ها به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. چرم های طبیعی، از پوست حیوانات تشکیل می شوند، نازک بوده و در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند.
انواع مختلف پارچه هم برای تودوزی پیشنهاد می شود. پارچه گرمای کمتری جذب می کند و تعرق آن در تابستان تقریبا صفر است. پارچه زود کثیف می شود و تمیز کردن آن سخت است ولی از تنوع رنگ بالایی برخوردار است.

نحوه تودوزی خودرو

سلامت و شکل ظاهری فوم و ابر صندلی اهمیت بسیاری در دوام و زیبایی تودوزی دارد به همین علت جنس روکش نباید بسیار ضخیم باشد. در ساخت صندلی ها از ميله و بست های محکم استفاده می شود و برای نصب روکش هایش کش های مخصوص و نخ به کار گرفته می شود. در اتومبیل های گران برای روکش صندلی ها و سایر قطعات کابین مانند فرمان و سردنده از چرم استفاده شده و جلوه ای زیبا به خودرو می بخشد.

هزینه تودوزی خودرو

عوامل زیادی در قیمت تودوزی تاثیر گذار هستند. مارک ، کیفیت و جنس تو دوزی در تعیین قیمت تودوزی موثر است.
• چرم طبیعی گران قیمت است و قیمت تودوزی را بالا می برد
• طرح و اندازه تودوزی
• قیمت تودوزی هر قسمت از ماشین متفاوت است

 

 

به طور کلی تودوزی بیشتر مربوط به تعمیر صندلی خودرو می باشد. اما درباره ی خودرو های گران قیمت، تودوزی خودرو به صورت فابریک از جنس جیر یا چرم است که برای ترمیم یا تودوزی دوباره از مهمترین مسائل رعایت اصول دوخت می باشد.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =