News

سیستم گرمکن و سردکن خودرو

سیستم گرمکن و سردکن خودرو

سیستم گرمکن و سردکن صندلی خودرو یکی از آیپشن هایی است که بودن آن باعث می شود جذابیت ماشین چند برابر شود. اگر صندلی‌های خودرو شما به صورت پیش فرض مجهز به گرم‌کن و سردکن نشده‌اند، می‌توانید برای داشتن این دو قابلیت، گرم‌کن و سردکن صندلی را خریداری کنید. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو سازی، تکنولوژی های بسیاری به داخل خودروها راه یافته اند که باعث بهبود امنیت رانندگی می شوند. یکی از این تکنولوژی ها، سیستم گرم کن و سرد کن صندلی خودرو است.

گرمکن و سردکن صندلی خودرو

سیستم گرمکن و سرد کن صندلی خودرو با استفاده از فن ها و تهویه کننده هایی که در صندلی خودرو قرار می گیرد، صندلی خودرو را گرم یا سرد می کنند. گرمکن و سردکن صندلی که در گذشته یک آپشن لوکس محسوب می‌شد در تعداد قابل‌توجهی از خودروهای امروزی به‌صورت فابریک قرار داشته و در مابقی خودروها نیز قابل سفارش است. با استفاده از این فناوری می توان در فصول سرد یا گرم دمای صندلی خودرو را تنظیم کرد، به عبارتی گرمکن و سردکن صندلی خودرو به عنوان سیستم تهویه ماشین نیز کاربرد دارد.

گرمکن صندلی چیست؟

گرمکن صندلی تکنولوژیی است که می‌توانید با استفاده از آن به راحتی صندلی خودروی خود را در چند ثانیه گرم کنید و سرمای صندلی را به حالت مطلوب تبدیل کنید .سیستم گرمکن صندلی خودرو برای روزهای سر زمستانی بسیار مناسب و کارآمد است. با فشردن دکمه ای که برای این سیستم در نظر گرفته شده است، می تواند در مدت زمان کوتاهی دمای صندلی را به دمای ممطبوع رساند.
اجزای اصلی این سیستم شامل گرم‌کن‌ها و سیم‌پیچ‌های حرارتی، رله و ترموستات است. مهم ترین قسمتی که در این سیستم وجود دارد سیم پیچ های حرارتی می باشد که در زیر روکش های صندلی واقع شده است و زمانی که جریان برق از آن عبور می کند شروع به گرم کردن صندلی می کند. سیستم گرمکن صندلی مستقیم از باتری‌ خودرو تغذیه می‌کند و انرژی موردنیاز سیم‌پیچ‌های حرارتی به‌واسطه باتری خودرو تامین می‌شود.

سیستم گرمکن و سردکن خودرو
به‌طورکلی دو نوع گرمکن صندلی وجود دارد. خودروهایی که به‌صورت فابریک به گرمکن‌ صندلی مجهز هستند گرمکن آن‌ها در داخل صندلی قرار داشته و برای تعمیر گرمکن باید روکش صندلی برداشته شود. این گرمکن‌ها برای تعمیر نیازمند تخصص خاص هستند. اما نوع دیگری از گرمکن صندلی نیز وجود دارد که برای تمامی خودروها قابل استفاده است. گرمکن‌های مذکور با برق ۱۲ ولت کار کرده و بدون هیچ‌گونه تغییر خاصی برای تمامی صندلی‌ها قابل استفاده‌اند.

سردکن صندلی چیست؟

تصور کنید که فصل تابستان و در اوج گرما است، در ماشینتان می نشینید و سیستم سرمایشی خودرو را روشن می کنید، در این زمان نیاز است که موتور کمی کار کند تا دریچه کولر بتواند باد خنکی بزند و این جریان کمی طولانی است. در این حین باید گرما را تحمل کنید؟ سرد کن صندلی به این شکل عمل می‌کند که وقتی در خودرو نشستید بلافاصله صندلی در کمترین زمان ممکن سرد شده و حرارت بدن شما را کم می‌کند . سپس کولر کابین را خنک می کند . ( اگر این سیستم در خودرو نباشد شما مجبورید درجه کولر را بالا ببرید که محیط خودرو خنک شود تا از گرما نجات پیدا کنید). جالب اینجاست که این صندلی‌ها وقتی بر روی حالت سردکن سوییچ می‌شود , ماساژور آنها شروع به فعالیت کرده و مانع از کوفتگی بدن شما به دلیل سرمای صندلی می‌شود .

سیستم سردکن

دلایل خرابی گرمکن و سرکن صندلی

گرمکن و سردکن صندلی خودرو نیز مانند باقی قطعات خودرو امکان خراب شدن دارند که هزینه تعمیر و تعویض آن بسیار زیاد است. اما می توان با رعایت کردن نکاتی، احتما خرابی و آسیب دیدن این سیستم را به حداقل رساند.
• استفاده کردن به صورت مکرر و طولانی مدت از این سیستم
• تغییر دما در این سیستم به صورت ناگهانی و سریع
• چک نکردن سالیانه قطعات آن
• گرفتن لوله های موجود درون دستگاه
• سوختگی المنت های دتسگاه و بی توجهی نسبت به آن

سیستم گرمکن خودرو

مزایای گرمکن و سردکن صندلی در مقایسه با بخاری و کولر

سیستم گرمکن و سردکن صندلی خودرو در مقایسه با بخاری یا کولر، مقرون به صرفه تر است.
به طور مثال، هنگام استفاده از کولر ، انرژی از موتور خودرو تامین می شود و مصرف سوخت ماشین بالا می رود. روشن بودن کولر برای مدت طولانی، باعث کاهش دمای فضای کابین خودرو می شود که ممکن است برای برخی ناخوشایند و آزاردهنده باشد ولی سیستم خنک کننده ی برای هر سر نشین به طور مجزا عمل می کند.

تعمیر سیستم گرمکن و سرکن خودرو
همین مزایا برای سیستم گرمکن صندلی خودرو نیز برقرار است. معمولا گرمکن صندلی نیز نقش ماساژور را به همراه دارد و باعث کاهش درد و گرفتگی عضلات می شود.

تعمیر سیستم گرمکن و سردکن خودرو

اگر صندلی شما دچار خرابی شد و نیاز به تعمیر صندلی خودرو، بهتر است در ایران فکر تعمیر سیستم گرمکن و سردکن صندلی خودرو را از ذهن خود بیرون کنید و اقدام به تعویض صندلی نمایید. مجموعه تودوزی رضا یا ارائه خدمات در راستای تعمیر و تعویض سیستم گرمکن و سردکن صندلی خودرو آماده ارائه خدمات به شما مشتریان گرامی است.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + دوازده =