مقالات

صندلی خودرو کودک

صندلی خودرو کودک

صندلی خودرو کودک یا صندلی ایمنی کودک با هدف محافظت از او در مقابل صدمات مغزی و مرگ طراحی می شود. نصب و استفاده صحیح از  این صندلی در هنگام تصادف اتومبیل یا برخورد اشیا باعث ایمنی کودک می شود. یکی از مهم ترین کارهای والدین در قبال فرزندان، ایمن نگه داشتن آنها در وسیله های نقلیه است. هر ساله هزاران کودک خردسال در تصادفات اتومبیل کشته یا مجروح می شوند. استفاده صحیح از صندلی های ایمنی خودرو به حفظ ایمنی کودکان کمک می کند. نوع صندلی که کودک شما نیاز دارد، به عوامل مختلفی از جمله سن، اندازه و نیاز های رشدی او بستگی دارد.

صندلی خودرو کودک

صندلی خودرو کودک برای همه نوزادان و کودکان نوپا است و باید  روی صندلی رو به عقب سوار شوند تا زمانی که به حداقل وزن یا قد مجاز توسط سازنده صندلی ایمنی خودرو برسند.

صندلی خودرو کودک

ویژگی های صندلی خودرو کودک استاندارد

– قابلیت اتصال به بدنه اصلی : برخی از انواع صندلی های خودرو کودک به روکش یا کمربند ایمنی خودرو متصل هستند. عدم اتصال به بدنه فلزی صندلی اتومبیل باعث کاهش ضریب امنیت صندلی می شود.

– وجود کمربند ویژه کودک : این کمربند موجب می شود تا کودک در اثر ترمزها و تکان های شدید خودرو آسیبی نبیند و به اطراف پرت نشود. کمربند ویژه کودک از زخم شدن یا وارد شدن فشار زیاد به بدن کودک جلوگیری می کند.

انواع صندلی های خودرو کودک

سه نوع صندلی رو به عقب وجود دارد که شامل صندلی فقط رو به عقب، کانورتیبل یا قابل تبدیل و صندلی های همه کاره می شوند.

  1. صندلی های فقط رو به عقب

این نوع صندلی ها، کوچک و دارای دسته های حمل هستند. باید فقط برای سفر کودک استفاده شوند. معمولا با پایه ای همراه است که می توان آن را در ماشین گذاشت. بسته به مدل، برای نوزادانی که وزن آنها 22 تا 35 پوند است و قد آنها به 26 تا 35 اینچ می رسد، استفاده می شوند.

صندلی های فقط رو به عقب

  1. صندلی های قابل تبدیل

صندلی های قابل تبدیل نسبت به صندلی های نوزاد حجیم تر هستند و دسته حمل یا پایه جداگانه ندارند. این صندلی ها برای ماندن در خودرو طراحی شده اند و باید فقط برای سفر کودک استفاده شوند.

صندلی های تبدیل پذیر در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالت اول، نوزاد یا شیرخوار را به صورت رو به عقب در آن قرار می دهند. این نوع صندلی ها برای زمانی است که نوزاد از نظر وزن و قد به شرایط مناسب نرسیده است. نوزادان تا زمانی که وزن آنها کمتر از 18 کیلوگرم است از این نوع صندلی خودرو استفاده می کنند.

در حالت دوم، صندلی خودرو کودک رو به جلو قرار می گیرد. زمانی که کودکان بزرگتر می شوند و وزن آنها 18-31 کیلوگرم است، از این نوع صندلی استفاده می کنند. برای ایمنی بیشتر کودک بهتر است تا این صندلی ها هم رو به عقب قرار بگیرند. صندلی های تبدیلی خودروها ثابت هستند و نمی توان آنها را حمل کرد.

  1. صندلی های همه کاره ( رو به عقب استفاده شده )

از این نوع صندلی، می توان به صورت رو عقب، رو به جلو یا به عنوان تقویت کننده موقعیت کمربند استفاده کرد. یعنی با رشد کودک، صندلی مدت بیشتری توسط کودک شما استفاده شود. در صندلی های همه کاره، راحتی دسته حمل یا پایه جداگانه را ندارید. با این حال، ممکن است محدودیت های بالاتری در وزن و قد( حداکثر 40 تا 50 پوند ) نسبت به صندلی های فقط رو به عقب داشته باشید.

تقسیم بندی صندلی خودرو کودک بر اساس سن

– گروه سنی صفر و مثبت صفر :

گروه سنی صفر شامل نوزادانی است که حداکثر 10 کیلوگرم وزن دارند. در حالی که گروه سنی مثبت صفر برای کودکانی مناسب است که وزن آنها به 13 کیلوگرم هم می رسد.

– گروه سنی یک :

کودکان 9 ماه تا 4 ساله ای که وزن آنها 18-9 کیلوگرم است ، می توانند از این صندلی ها استفاده کنند.

– گروه سنی دو :

صندلی های این گروه برای کودکانی که وزن آنها 25-15 کیلوگرم است، مناسب می باشند.

– گروه سنی سه :

صندلی های گروه سه، گزینه ی مناسبی برای کودکانی با وزن 36-25 کیلوگرم می باشند.

تقسیم بندی صندلی خودرو کودک بر اساس سن

نصب کمربند ایمنی و قفل

صندلی های ایمنی خودرو کودک را می توان با کمربند ایمنی خودرو یا سیستم latch (لنگرها و بند پایین تر برای کودکان) نصب کرد.

نکته : latch یک سیستم اتصال برای صندلی های ایمنی خودرو است.

اگر با استفاده از کمربند ایمنی خودروی خود، صندلی کودک را نصب می کنید، باید مطمئن شوید که کمربند ایمنی برای محکم نگه داشتن صندلی قفل شده است. امن ترین مکان برای نصب صندلی خودرو کودک، صندلی عقب می باشد. در صورت امکان بهتر است در وسط صندلی عقب نصب شود.

نصب کمربند ایمنی و قفل

خرید صندلی خودرو کودک

در هنگام خرید صندلی خودرو کودک به جنس کمربند توجه کنید. معمولا کمربند صندلی کودک به صورت ضربدری است و توسط یک لایه محافظ نرم پوشانده می شود. اگر کمربند از جنس با کیفیتی باشد، برای مدت طولانی می توان از آن استفاده کرد. یکی از نکات مهم در مورد صندلی خودرو کودک، تمیزی آن است. صندلی را خریداری کنید تا روکش آن قابل تعویض و شستشو باشد. علاوه بر این، در زمان خرید صندلی ماشین کودک به ایمنی، انعطاف پذیری و تناسب ابعاد صندلی توجه نمایید. همواره به خاطر داشته باشید که ایمنی کودک در اولویت قرار دارد. بنابراین پس از خرید صندلی مناسب، نصب درست آن اهمیت دارد. قبل از حرکت، ابتدا وضعیت صندلی کودک را بررسی کنید. اگر صندلی به صورت کامل و درست متصل شده باشد، می توانید کودک را در آن قرار دهید و با خیال راحت رانندگی کنید.

خرید صندلی خودرو کودک

سخن پایانی

استفاده از صندلی کودک در وسیله ی نقلیه باعث ایمنی و محافظت از فرزند شما در برابر تصادف و صدمات جانی می شود. حتما صندلی خودرو کودک را در ردیف عقب خودرو نصب کنید تا از خطراتی مانند باز شدن کیسه هوا در هنگام تصادف و آسیب رساندن بیشتر به کودک جلوگیری شود. اگر صندلی خودروی شما خراب شد، تعمبر صندلی خودرو را به مرکز ما بسپارید. این مرکز تمامی خدمات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بالا ارائه می دهد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =