مقالات

قطعات صندلی خودرو

قطعات صندلی خودرو

قطعات صندلی خودرو و صندلی خودرو از مهمترین قطعات ماشین هستند. صندلی خودرو با تغییر مدل خودرو تغییر میکند و رو به بهبود است. صندلی های به کار برده شده در ابتدا بسیار سخت و سنگین بودند اما با گذر زمان شکل، مد و طراحی صندلی ها تغییر کرده است.

قطعات صندلی خودرو

قطعات صندلی خودرو بسیار متفاوت و زیاد هستند. پشتی صندلی، زیرسری، اسکلت و … . طراحی و تنظیم صندلی باید به نحوی باشد که کمترین آسیب و فشار را به ستون فقرات و کمر وارد کند. در ابتدا صندلی خودرو تنها نقش کاربردی داشت و طراحی و ارگونومی در آن نادیده گرفته می شد. با رشد علم و تغییر در ارگونومی خودرو، کم کم ارگونومی صندلی نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

مشخصات کلی صندلی خودرو

در سال 1985 برای اولین بار طراحی صندلی های مسابقه ای با در نظر گرفتن علم ارگونومی انجام شد. در ابتدا هدف از طراحی این نوع صندلی کاهش تکان ها و صدمه به راننده بود. کم کم این هدف برای سایر ماشین ها نیز در نظر گرفته شد و ارگونومی وارد صراحی صندلی خودروهای عادی نیز شد. به طوریکه این روزها صندلی ها به نحوی طراحی می شوند که کمتری تکان، فشار و آسیب به راننده و سرنشینان وارد شود.

گرمکن و سردکن صندلی خودرو

گرمکن و سردکن صندلی خودرو از تکنولوژی های بکار رفته در خودرو های لوکس است. این تکنولوژی به عنوان یک آپشن مطرح می شود. طراحان با استفاده از سیستم تهویه و انتقال هوا توانستند سیستمی تعبیه کنند که سرنشینان قادر به تنظیم دما ی صندلی خودرو هستند.

گرم کن و سردکن صندلی خودرو

ماساژور صندلی خودرو

ماساژور صندلی خودرو از دیگر آپشن های خودرو های لوکس و گران قیمت است. در این سیستم موتورهای الکتریکی کوچکی زیر صندلی قرار میگیرد و جریان متناوب به شکل امواج ایجاد می شوند و رانندگان و سرنشینان از ماساژ بهره مند می شوند.

ماساژور صندلی خودرو

حافظه صندلی

حافظه صندلی یا مموری صندلی یکی از آپشن هایی است که در طراحی صندلی خودرو های امروزی به کار می رود. تنظیمات مد نظر فرد در حافظه ذخیره می شود و تنها با فشردن یک دکمه به حالت دلخواه تغییر می کند. برای این کار ابتدا صندلی، آینه ها و فرمان را باید تنظیم کنید. دکمه SET را برای چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا صدای آلارم به گوشتان برسد. یکی از دکمه های پروفایل را نگه داشته تا اطلاعات در آن ذخیره شود.

حافظه صندلی

هیتر پشت گردن

هیتر پشت گردن از در خودرو های کروک به کار می روند. این آپشن اولین برای توسط شرکت مرسدس بنز آلمان معرفی شد و در سری ماشین های بنز کلاس C کروک به کار رفت. در خودروهایی که شامل این آپشن هستند، دریچه کوچکی در قسمت پایینی پشتی صری صندلی های جلویی خودرو قرار دارد. از طریق پنلی که در قسمت جلوی خودرو تعبیه شده می توان دما و میزان باد را تنظیم کرد.

هیتر پشت گردن

سایر قطعات صندلی خودرو

از دیگر قطعات صندلی خودرو می توان به ریل و مکانیزم صندلی، فوم کفی و فوم پشتی صندلی خودرو، فریم صندلی، اسکلت، ریل، جک، فوم کف، فوم زیرسری و پشتی و … اشاره کرد.

قطعات صندلی خودرو

سخن آخر

باتوجه به اینکه صندلی خودرو از قطعات و اجزای مختلف و بسیاری تشکیل شده است و یکی از پر استفاده ترین قطعات است، حفظ و نگه داری آن بسیار پر اهمیت است. تعمیر صندلی باید توسط بهترین تعمیرکاران و متخصصین این زمینه انجام شود تا کمترین آسیب به راننده و سرنشینان وارد شود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفت =